Spieniony olej hydrauliczny potrafi przysporzyć wiele kłopotu operatorom koparek podnośników i innych urządzeń wykorzystujących układ hydrauliczny. Największym problemem zaraz po przestoju jest konieczność usunięcia awarii i koszty z nią związane. W tym artykule sprawdzimy, jakie są przyczyny pienienia się oleju hydraulicznego. Spróbujemy również przeanalizować, w jaki sposób do układu dostaje się powietrze oraz woda. Opowiem jak wielkim wyzwaniem jest usunięcie drobinek metalu z oleju hydraulicznego, oraz dlaczego olej hydrauliczny wygląda jak mleko.
Jak rozpoznać, że olej się pieni i z czego to wynika?
Spieniony olej można bez większych problemów rozpoznać gołym okiem. Ciecz zmienia kolor na mętny, a na jej powierzchni widoczne są pęcherzyki powietrza. Po jakimś czasie olej się wyklaruje, chociaż proces ten może trwać znacznie dłużej, jeśli został zanieczyszczony wodą lub innym nić hydrauliczny olejem. Bardzo częstym powodem takiej awarii jest zastosowanie niewłaściwego oleju do naszej maszyny. Zdarza się, że urządzenia posiadają osobny zbiornik na olej hydrauliczny, a my wlewamy do niego olej przekładniowy.
Drugą równie częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieszczelność układu hydraulicznego. Najczęściej występuje ona po stronie części ssawnej w pompie, przed nią lub w okolicy mocowania filtra. Czasami sam filtr może być uszkodzony lub mocno zużyty, powodując pienienie się oleju hydraulicznego. Powodami, które znacznie rzadziej sprawiają pienienie się oleju
Powietrze i drobinki metalu oraz zabrudzeń w układzie hydraulicznym
Wpływ powietrze na pienienie się oleju hydraulicznego wydaje się kwestią dość oczywistą. Wydzielanie się pęcherzyków powietrze następuje głównie w miejscach, gdzie ciśnienie zmienia się skokowo. Gdy proces ten przybiera na sile, dochodzi do września oleju hydraulicznego, które objawia się charakterystycznym wyciem, w tej sytuacji może dojść do kawitacji. Układy maszyn są tak zaprojektowane, by przeciwdziałać temu zjawisku, jednak w sytuacji awarii lub zabrudzenia cieczy, może do niego dochodzić znacznie częściej.
Oleje hydrauliczne mają szereg dodatków, które mają zapobiegać kawitacji i chronić ciecz przed przedostawaniem się do niej pęcherzyków powietrza. Pienienie się oleju i nadmiar powietrza w układzie mają jeszcze jeden negatywny skutek. Operator maszyny z łatwością zauważy, że układ hydrauliczny działa bardziej ospale, jest powolniejszy i pracuje mniej skutecznie. Podobnie dzieje się, gdy olej został zabrudzony drobinkami kurzu, metalu lub wody.
Przyczyny zanieczyszczenia oleju hydraulicznego
Zanieczyszczony olej hydrauliczny może powodować wiele uszkodzeń i awarii, które nie tylko spowodują przestój, ale również będą generować dodatkowe koszty związane z ich usunięciem. Do najczęstszych przyczyn zabrudzenia oleju hydraulicznego należą:
- dolewanie oleju hydraulicznego do oleju
- otwarcie układu na powietrze atmosferyczne podczas napraw i konserwacji
- zużycie podzespołów hydraulicznych podczas pracy urządzenia
- wnikanie przez odpowietrzniki, zużyte uszczelki i szybkozłącza przewodów hydraulicznych
Pytania i odpowiedzi:
- Jak rozpoznać pieniący się olej?
Pieniący się olej można rozpoznać gołym okiem. Ciecz przybiera mętny kolor a na jej górnej warstwie widać pęcherzyki powietrza. Z czasem z oleju krystalizuje się również woda.
- Jaka jest najczęstsza przyczyna pieniącego się oleju?
Częstą przyczyną takiej awarii jest dolanie niewłaściwego rodzaju oleju do układu hydraulicznego.
- Co negatywnie wpływa na działanie całego układu hydraulicznego?
Negatywny wpływ na działanie układu hydraulicznego mogą mieć zabrudzenia oleju. Do najczęstszych zabrudzeń należą pęcherzyki powietrza, woda, kurz, drobinki metalu i brudu.
- Jak rozpoznać, że olej się pieni lub jest zabrudzony podczas pracy maszyny?
Zabrudzony lub pieniący się olej negatywnie wpływa na pracę urządzenia. Łatwo zauważyć, że układ hydrauliczny pracuje ospale, ma mniejszą wydajność i udźwig. To znak, że należy się temu bliżej przyjrzeć.
Filtracja oleju realizowana przez nasze agregaty do filtracji oleju hydraulicznego idealnie sprawdzi się przy problemach z olejem, zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą.