Olej hydrauliczny właściwości – wszystko co musisz wiedzieć

Olej hydrauliczny to dla wielu maszyn ciesz o znaczeniu fundamentalnym, porównywalnym do krwi w ludzkim organizmie. Ma za zadanie chłodzić, smarować i napędzać poszczególne jednostki, nie może więc być zbyt gęsty lub za rzadki. Przy wyborze odpowiedniego oleju powinniśmy sprawdzić również jego lepkość i to jak zachowuje się podczas skrajnych temperatur. W tym artykule sprawdzimy, czy lepkość i gęstość oleju oznaczają to samo. Odpowiem również na pytanie, jaki olej hydrauliczny powinniśmy stosować, by nasze maszyny i urządzenia dobrze pracowały zimą oraz odpowiem na najczęściej zadawane pytania związane z właściwościami oleju hydraulicznego. 

Czym jest gęstość oleju hydraulicznego i jakie ma znaczenie dla pracy maszyn i urządzeń? 

Bez wątpienia olej hydrauliczny to ciecz o ogromnym znaczeniu zarówno w branży przemysłowej, budowlanej czy samochodowej. Każda z maszyn wykorzystujących tę ciecz do napędzania powinna być zaopatrzona w olej o odpowiednich właściwościach. W pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować, czym jest jego gęstość i jaki ma wpływ na pracę podzespołów. Gęstość i lepkość to określenia, które często stosowane są zamiennie, chociaż nie oznaczają tego samego. Gęstość oleju hydraulicznego jest więc parametrem, od którego zależy czas, w jakim dotrze on do newralgicznych miejsc i jak będzie zachowywał się zimą podczas niskich temperatur. 

Lepkość oleju hydraulicznego to, to samo co jego gęstość? 

Lepkość oleju hydraulicznego to określenie, które nie oznacza tego samego co jego gęstość, jednak jest z nim ściśle powiązana. Im mniejsza lepkość, tym mniejsza gęstość, a więc również całkowicie inne zastosowanie i właściwości. Zimą to właśnie ten parametr jest kluczowy podczas pracy silnika czy podzespołów hydraulicznych. Niskie temperatury sprawiają, że olej gęstnieje i nie rozgrzewa się tak szybko. Odpowiednia lepkość oleju sprawia, że będzie on mógł w szybkim tempie rozpłynąć się po wszystkich kanalikach i sprawić, że maszyna nie będzie pracować na sucho. Gęstość oleju jest efektem jego lepkości, co ma odzwierciedlenie również w nazewnictwie. Lepkość jako parametr techniczny określana jest w symbolach. 

Sprawdź również: mikrofiltracja oleju hydraulicznego

Jak często wymieniać olej hydrauliczny? 

Jedną z najważniejszych czynności serwisowych, jakie możemy sobie wyobrazić przy maszynach i urządzeniach hydraulicznych, jest wymiana oleju. Częstość wykonywania tej czynności najczęściej określa producent sprzętu, jednak warto znać podstawowe zasady związane z tą tematyką. Olej hydrauliczny jak i same maszyny mogą ulec zapalaniu, warto wyposażyć się w agregat gaśniczy by szybko ugasić źródło pożaru.

Wymianą oleju hydraulicznego można w pewnym zakresie porównać do wymiany oleju silnikowego w każdym pojeździe. Podczas pracy maszyny olej ulega naturalnemu procesu starzenia się, ma kontakt z powietrzem i traci swoje pierwotne właściwości. Ponadto długo niewymieniany olej wytwarza  zabrudzenia, które powodują większe tarcie i mogą prowadzić do usterek i poważniejszych awarii. Mając to na uwadzę powinniśmy więc, stosować się do zaleceń producenta maszyny i wymieniać olej tak często jak to konieczne. Zwróćmy również uwagę na zastosowanie odpowiedniego oleju. Pamiętajmy, że jego właściwości powinny różnić się w zależności od maszyny, do jakiej jest używany. Doskonałym przykładem może być stosowanie jednego oleju do starych i nowych maszyn. Technologia nieustannie się zmienia, a co za tym idzie, również dostosowanie właściwości oleju do wymagań maszyn ulega modyfikacji.

FAQ – olej hydrauliczny właściwości

Co oznacza symbol 10W40?

Symbol 10W40 to określenie lepkości oleju hydraulicznego gdzie lepkość w niskich temperaturach to 10 a w wysokich to 40.

Jaki olej hydrauliczny powinienem stosować w swojej maszynie?

Wybór odpowiedniego oleju hydraulicznego powinien być podyktowany jego właściwościami. Warto w tym zakresie stosować się do wskazówek producenta maszyny. 

Czym się różni olej hydrauliczny HV od HL? 

Olej hydrauliczny HV to typ głęboko rafinowanego oleju mineralnego stworzonego do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach. Olej hydrauliczny HL to rafinowany olej mineralny wzbogacony o inhibitory korozji oraz utleniania.

Sprawdź również: agregaty do filtracji oleju hydraulicznego

Przewiń na górę