Podział i parametry olejów hydraulicznych

Olej hydrauliczny stosowany jest w układach hydraulicznych do przenoszenia energii z napędu hydraulicznego (pompa hydrauliczna) do odbiorników (np. silniki hydrauliczne, cylindry), spełniając równocześnie rolę środka smarującego, który chroni przed korozją oraz odprowadza ciepło z obiegu. Ze względu na skład chemiczny oleju bazowego, w Polsce wyróżnia się następujące grupy rodzajowe cieczy hydraulicznych i są to:

  • oleje mineralne,
  • oleje syntetyczne, 
  • ciecze trudnopalne, 
  • oleje biodegradowalne.

Oleje hydrauliczne mają wiele parametrów, ale do podstawowych wyróżników należą m.in.: 

  • lepkość, 
  • odporność na utlenianie, 
  • stabilność termiczna, 
  • ochrona przed korozją,
  • filtrowalność,
  • właściwości smarne.

Właściwości płynów hydraulicznych wpływają na pracę całego układu hydraulicznego i w znacznym stopniu decydują o efektywnym działaniu i żywotności urządzeń. Ale nie należy zapominać, że zużycie elementów układu hydraulicznego uzależnione jest w głównej mierze od stopnia zanieczyszczenia oleju hydraulicznego, a źródłem niektórych zanieczyszczeń oleju (takich jak np. opiłki metaliczne) jest praca elementów znajdujących się wewnątrz układu hydraulicznego. Z kolei, inne zanieczyszczenia, tak jak woda, którą olej hydrauliczny pochłania z powietrza, mogą przedostawać się do obiegu z zewnątrz, gdy układ hydrauliczny jest otwarty i nawet świeży olej hydrauliczny może zawierać już zanieczyszczenia.

Oczyszczanie oleju przepracowanego

Zanieczyszczenia oleju występują niemal w każdym układzie hydraulicznym, początkowo nie dając żadnych objawów. Filtrowanie oleju domowym sposobem, w przypadku cieczy hydraulicznej, zwykle nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dlatego standardowym zabiegiem mającym na celu usunięcie zanieczyszczeń z obiegów hydraulicznych jest zazwyczaj wymiana oleju. Choć statyczna wymiana oleju hydraulicznego jest ważnym aspektem w zakresie opieki nad maszyną, ale to działanie nie gwarantuje skutecznego usunięcia wszystkich zanieczyszczeń, ponieważ znajdują się one w najgłębszych zakamarkach układu hydraulicznego. Dodatkowo, przy dużych objętościowo układach hydraulicznych może to być nie tylko bardzo uciążliwe, ale i dość kosztowne rozwiązanie.

Oferta CFO – filtracja oleju

W CFO SYSTEMS produkujemy agregaty do filtracji oleju hydraulicznego, które możemy szybko dostarczyć na terenie kraju i za granicę. Choć siedzibą naszej firmy jest niewielkie Spytkowo koło Giżycka w województwie warmińsko-mazurskim, ale nasza oferta – serwis olejowy i kompleksowe usługi mikrofiltracja oleju hydraulicznego jest skierowana dla Klientów z całej Polski! 

Potrzebujesz agregatu do filtracji oleju hydraulicznego? Szukasz firmy, która wykona szybko i tanio płukanie układów hydraulicznych? W CFO SYSTEMS dysponujemy odpowiednimi filtrami oleju, produktami do kontroli zanieczyszczeń oraz możliwościami ochrony maszyn i komponentów w setkach zastosowań! Zawsze możesz zwrócić się do naszych ekspertów z konkretnym problemem – zadzwoń lub napisz do nas, a wszystko omówimy podczas konsultacji i pomożemy znaleźć Ci optymalne rozwiązanie! Skontaktuj się z nami już dziś i sprawdź – ile możesz zaoszczędzić dzięki CFO SYSTEM!

Przewiń na górę