Prawidłowe działanie wózków widłowych w dużej mierze zależy od stanu technicznego całego układu hydraulicznego. Jego najważniejszym elementem bez wątpienia jest olej, który może zarówno wspomagać jego działanie jak i mu szkodzić. Odpowiednia jakość tej cieczy jest więc bardzo ważna. W tym artykule opowiem szczególnie o tym, w jaki sposób wymienić olej hydrauliczny, sprawdzimy również, czy jest jego mikrofiltracja i jaki może mieć wpływ na działanie całego układu.
Jaki olej do wózka widłowego?
Olej hydrauliczny posiada wiele właściwości, które wspomagają działanie całego układu. Bardzo ważna jest jego lepkość, odporność na zmianę temperatury oraz wydajność. Wiele wózków widłowych pracuje w trudnych warunkach. Najbardziej narażone są na kurz, zabrudzenia i przeciążenie, dlatego każdy element powinien być jak najlepiej sprawdzony. Wybór odpowiedniego oleju hydraulicznego powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia zaleceń producenta. W dokumentacji z pewnością znajdziemy instrukcję, w której uwidoczniony będzie sposób wymiany cieczy, oraz informacja, na jaki rodzaj oleju powinniśmy postawić. Wskazówki producentów są bardzo ważne. Powinniśmy pamiętać, że bardzo często warunkiem utrzymania gwarancji jest stosowanie się do ich zaleceń. Olej hydrauliczny odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym działaniu wózków widłowych, dlatego powinniśmy w szczególności zwracać uwagę na jego odpowiednią jakość. Co jednak możemy zrobić, gdy do układu dostanie się kurz, pył lub woda i olej pomimo zachowania swoich właściwości naraża cały układ na awarię? Sprawdź agregaty do filtracji oleju hydraulicznego naszej produkcji.
Jak zadbać o jakość oleju hydraulicznego?
Odpowiednia jakość oleju to jeden z najważniejszych elementów związanych z prawidłowym działaniem całego układu hydraulicznego. Bez odpowiedniej jakości nasz sprzęt może być narażony na usterki i większą awarię, a to będzie spowalniać nasze pace i wpływać na siłę i wydajność maszyny. Ciecz ta jednak jest bardzo narażona na zabrudzenia, przedostawanie się wody i pęcherzyków powietrza. Odpowiedzią na ten problem jest filtracja oleju hydraulicznego. Proces ten polega na oddzieleniu od cieczy zabrudzeń i wszystkich czynników, które wpływają na jego jakość. Można go wykonać nawet kilka razy na tym samym oleju. Jego główną zaletą jest przywrócenie cieczy do stanu umożliwiającego pracę na wysokim standardzie w układzie hydraulicznym. Pamiętajmy, że proces ten pozwala nam uchronić nasz sprzęt przed poważnymi awariami i małymi usterkami. Jeżeli użytkowany przez nas wózek widłowy pracuje w szczególnie trudnych warunkach, to powinniśmy rozważyć przeprowadzenie filtracji, by usprawnić jego działanie. Olej hydrauliczny wpływa na wydajność pracy wózków widłowych i ich prawidłowe działanie. Bardzo ważnym jest więc regularna wymiana cieczy, lub jej filtracja pozwalająca na dalsze użytkowanie. Bez wątpienia proces mikrofiltracji może pomóc nam zaoszczędzić dużo pieniędzy i czasu koniecznego na naprawę uszkodzeń po awarii i wymiany oleju na całkiem nowy.