Praca minikoparki w Polsce opiera się głównie na kopaniu mniejszych lub większych dołków w ziemi. Mogłoby się wydawać, że nie są to szczególnie uciążliwe warunki pracy, jest to jednak dość mylne złudzenie. Układ hydrauliczny w minikoparce narażony jest na bardzo wiele zagrożeń związanych z zabrudzeniami, nadmiarem wody czy rostrzelnieniem podczas pracy. W tym artykule opowiem o tym, kiedy powinniśmy wymienić olej w minikoparce. Sprawdzimy również jakie zagrożenia wiążą się z brakiem wymiany oraz jak możemy odwlec termin, w którym będziemy musieli ten zabieg wykonać.
Jaki olej hydrauliczny do koparki?
Każdy układ hydrauliczny ma swoją własną specyfikę i zależy od szeregu czynników. Specyfika używanych materiałów zależy w głównej mierze od preferencji producenta. W zależności od tego z kogo fabryki wyjechała nasza koparka, olej, jaki będziemy musieli zastosować, może być różny. Warto więc przed wymianą oleju w koparce sprawdzić, w dokumentach lub w sieci zalecenia producenta w tym zakresie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie popełnimy błędu, a nasz sprzęt nadal będzie działał efektywnie, wydajnie i bez większych usterek. Dobór odpowiedniego oleju jest bardzo ważny pod wieloma względami. Wbrew pozorom to właśnie dzięki odpowiednim właściwościom oleju hydraulicznego, cały układ może działać poprawnie. Wielu producentów zastrzega sobie w gwarancji, że w razie niezastosowania się do ich zaleceń, gwarancja nie będzie obowiązywać.
Sprawdź agregaty do filtracji oleju hydraulicznego naszej produkcji.
Jak sprawdzić poziom oleju w koparce
Może się wydawać, że sprawdzenie oleju w układzie hydraulicznym nie powinno być czynnością zbyt skomplikowaną. Powinniśmy jednak pamiętać, że zarówno koparki jak i inne maszyny, które posiadają układy hydrauliczne, znacznie się od siebie różnią. Wpływ na sposób, w jaki powinno się sprawdzać olej może mieć zarówno wielkość koparki jak i jej napęd. Czynność ta odbywa się całkowicie inaczej w przypadku koparek gąsienicowych a koparek kołowych. Wszystkie odpowiedzi w tym zakresie znaleźć możemy w zaleceniach producenta. Każdy model powinien mieć w swojej dokumentacji instrukcję, w której znajdziemy informację na temat sposoby i częstotliwości wymiany oleju hydraulicznego oraz sposobu na jego sprawdzenie. Pamiętajmy również, że powinniśmy raz na jakiś czas sprawdzać temperaturę oleju. Ma ona ogromny wpływ na jakość pracy koparki oraz jej wydajność.
Czy można odciągnąć w czasie wymianę oleju w minikoparce?
Wymiana oleju hydraulicznego to bardzo ważny i konieczny zabieg. Powinniśmy bardzo pilnować jego terminu i nie dopuścić, by nasz sprzęt pracował na zużytej cieczy. Bardzo często jednak jest tak, że sam olej nie stracił jeszcze swoich właściwości, a tylko uległ zabrudzeniu. W takiej sytuacji możemy odciągnąć wymianę cieczy, stosując jeden bardzo prosty zabieg. Filtracja oleju hydraulicznego pozwala na oczyszczenie cieczy z zabrudzeń, nadmiaru wody czy pęcherzyków powietrza. Zabieg ten można wykonać w każdej chwili. Pamiętajmy, że dzięki niemu możemy poczekać z wymianą oleju i nadal pracować na pełnych obrotach.