Jak poprawić pracę układu hydraulicznego? Dlaczego układ hydrauliczny jest nie wydajny?

Praca z maszynami, które wykorzystują układy hydrauliczne, z pewnością jest specyficzna. Wielu operatorów koparek i podnośników zwraca uwagę na fakt, że maszyny te pracują znacznie lepiej i bardziej precyzyjnie tuż po wymianie oleju. Z czasem efekt ten stopniowo maleje do pewnego poziomu i układ hydrauliczny nie jest już tak wydajny. W tym artykule sprawdzimy, dlaczego się tak dzieje. Opowiem również o tym, czy możemy przeciągnąć w czasie wymianę oleju hydraulicznego lub oczyścić olej tak by układ hydrauliczny działał lepiej nawet w trudnych warunkach. 

Problemy z wydajnością układu hydraulicznego

Z pewnością każdy właściciel firmy, w której wykorzystuje się maszyny z układami hydraulicznymi, spotkał się z problem ich spadku wydajności. W przeciwieństwie do np. samochodów sportowych najczęściej można zauważyć ten problem w koparkach i podnośnikach, które pracują w ciężkich warunkach. Wydajność tego typu sprzętu ściśle powiązana jest z olejem hydraulicznym. Jej spadek oznaczać może, że ciecz została zanieczyszczona pyłem, brudem, wodą lub pojawiły się w niej pęcherzyki powietrza. Zła jakość oleju bezpośrednio wpływa na pracę maszyn z układem hydraulicznym. Koparki z czasem nie mają takiego udźwigu na łyżce, a podnośnik nie radzi sobie z większym obciążeniem. Efektem tego jest spadek wydajności w pracy, opóźnienia w wykonywaniu zleceń a bardzo często usterki i większe awarie maszyn. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy jedyną opcją jest wymiana oleju hydraulicznego na nowy. Czy jest inny sposób, by temu zaradzić? 

Jak pozbyć się problemów z wydajnością maszyn z układem hydraulicznym? 

Wiemy już, że wydajność układu hydraulicznego w znacznym stopniu powiązana jest z jakością oleju, jaki znajduje się w systemie. Rozwiązaniem tego problemu może być jego wymiana. Bardzo często jednak wiąże się to z ogromnymi kosztami. Maszyny, które pracują w trudnych warunkach, znacznie częściej ulegają zabrudzeniom i przedostawaniu się zanieczyszczeń do oleju. Niejednokrotnie ich wydajność spada znacznie wcześniej, niż wymagana jest jego wymiana. Rozwiązaniem tego problemu może być mikrofiltracja oleju hydraulicznego, która stała się w Polsce bardzo popularnym procesem. Polega on na filtrowaniu oleju hydraulicznego i usuwaniu z niego zbędnych zanieczyszczeń, wody oraz pęcherzyków powietrza. Agregaty do filtracji oleju sprawiają, że ciecz ta odzyskuje swoje właściwości. Ma to bezpośredni wpływ na poprawę wydajność każdej maszyny, która zostanie poddana procesowi mikrofiltracji. Oszczędność pieniędzy związana z brakiem konieczności przedterminowej wymiany oleju to bardzo ważny, lecz nie jedyny aspekt, jaki powinniśmy rozważyć. Dzięki mniejszej produkcji przepalonego oleju nasza firma stanie się bardziej ekologiczna, a nasze maszyny będą działać sprawnie przez dłuższy czas. Możliwość zachowania wysokiej wydajności pomoże nam w realizacji zleceń na czas, a my unikniemy wielu awarii i usterek w trakcie pracy. 

Przewiń na górę