Co to jest napęd hydrauliczny i do czego służy?

Napędy hydrauliczne w maszynach i urządzeniach znalazły powszechne zastosowanie na całym świecie ze względu na swoje zalety. Dzięki dużej wydajności, niewielkim rozmiarom oraz łatwości sterowania, z tego rodzaju napędu zrobiono użytek w wielu branżach w Polsce. Z racji tego, że urządzenie hydrauliczne to zespół jednego lub więcej układów hydraulicznych i często współpracuje ono także z innymi podzespołami i elementami pomocniczymi, to napęd hydrauliczny spotyka się niemal we wszystkich rodzajach maszyn roboczych i pojazdów w kraju i są to np.: walcarki, prasy hydrauliczne, obrabiarki, maszyny budowlane, samoloty, statki żeglugi wodnej, samochody, ciągniki i maszyny rolnicze.

Napęd hydrauliczny – definicja

Co to jest napęd hydrauliczny? Na stronie Wikipedii znajdujemy taką oto definicję – “Napęd hydrauliczny – urządzenie służące do przekazywania energii mechanicznej z miejsca jej wytworzenia do miejsca napędzanego za pomocą cieczy. Zasada działania napędów hydraulicznych oparta jest na prawie Pascala. Napędy hydrauliczne dzielone są na hydrostatyczne i hydrokinetyczne.”. Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że układ hydrauliczny to każdy układ, w którym czynnikiem roboczym jest ciecz, a obieg cieczy pomiędzy pompą hydrauliczną i odbiornikiem (np. silnikiem) może się różnić w zależności od rodzaju konkretnej maszyny.

Ze względu na to, w jakim układzie działa pompa, wyróżniamy 2 rodzaje obiegu hydraulicznego i są to:

  • układ hydrauliczny otwarty – praca pompy w obiegu otwartym oznacza, że pompa zasysa ciecz służącą przenoszeniu energii ze zbiornika i transportuje ją następnie do odbiornika, a po oddaniu przenoszonej energii – ciecz wraca z powrotem do zbiornika, skąd zasysana jest ponownie przez pompę.
  • obieg hydrauliczny zamknięty – obieg cieczy hydraulicznej odbywa się tylko pomiędzy pompą i silnikiem i olej nie wraca do zbiornika. Silnik oddaje swoją energię maszynie roboczej, a ciecz z silnika hydraulicznego po oddaniu swej energii, wraca przewodem bezpośrednio do pompy i w ten sposób obieg się zamyka. W teorii powinno to się odbywać bez pośrednictwa zbiornika, ale w praktyce, na skutek występowania wycieków cieczy, trzeba pobierać część oleju ze zbiornika.

Napęd hydrauliczny w maszynach i urządzeniach

W tym miejscu wypada dodać, że w każdym układzie hydraulicznym występuje zbiornik oleju, a odbiornikiem w układzie hydraulicznym otwartym mogą być siłowniki lub silniki, a w układzie hydraulicznym zamkniętym – odbiornikiem zawsze jest silnik hydrauliczny. Warto też wspomnieć, że sprawne funkcjonowanie maszyn: budowlanych, przemysłowych, rolniczych oraz napędzających je układów hydraulicznych, uzależnione jest przede wszystkim od wysokiej jakości cieczy hydraulicznej, czyli oleju hydraulicznego.

Filtracja oleju przepracowanego, czyli mikrofiltracja oleju hydraulicznego, może być wykonywana w każdej maszynie, która posiada układ hydrauliczny. Mikrofiltracja oleju w Polsce najczęściej przeprowadzana jest w maszynach do robót ziemnych, takich jak np.: koparki, ładowarki, walce, maszyny do produkcji i przewozu masy betonowej. Z kolei, w przemyśle ciężkim, filtracja oleju jest szczególnie wskazana ze względu na duże ilości oleju np. we wtryskarkach i w prasach hydraulicznych i we wszystkich maszynach na halach produkcyjnych wyposażonych w układy hydrauliczne. W rolnictwie, oczyszczanie oleju przepracowanego najlepiej się sprawdza się w przypadku: ciągników, kombajnów, ładowarek, pras i innych maszyn rolniczych i ogrodniczych. 

Dlaczego warto z nami współpracować? W CFO SYSTEMS do każdego Klienta i zamówienia podchodzimy indywidualnie, aby agregaty do filtracji oleju hydraulicznego CFO SYSTEM w pełni spełniały zamierzone oczekiwania. Dzięki indywidualnemu podejściu, jesteśmy w stanie zaoferować agregaty filtrujące do oleju w takich konfiguracjach, aby były one dopasowane w 100% do wymagań i potrzeby naszych Klientów.

Przewiń na górę